Çin’in en yüksek şelalesine su sağlayan gizli boru keşfedildi, yetkililer turistleri yanıltmaktan dolayı özür diledi

Bir dağcı, Çin’in en yüksek şelalesine su sağlayan gizli bir boruyu keşfedince, Çinli yetkililer turistleri yanıltmaktan dolayı özür dilemek zorunda kaldı.

Pazar günü TikTok’un kardeş uygulaması Douyin’de yayınlanan videoda, Çin’in en yüksek kesintisiz şelalesi olarak tanıtılan Yuntai Dağı Şelalesi’nin tepesinde büyük bir su borusu olduğu görüldü. Bu durum, milyonlarca turistin her yıl ziyaret ettiği 312 metre yüksekliğindeki şelalenin doğal olmadığı yönünde tepki çekti.

UNESCO listesinde yer alan Yuntai Dağı Jeoparkı yetkilileri, sosyal medyada şelale adına konuşarak ek boru için özür diledi. Paylaşımda, “Bu şekilde tanışmayı beklemiyordum. Mevsimsel bir manzara olarak her zaman en güzel halimde olacağımı garanti edemem,” ifadesi yer aldı. “Kurak sezonda en iyi halimle görünmek için küçük bir iyileştirme yaptım.”

Yetkililer, boruda kullanılan suyun kaynak suyu olduğunu ve şelaleye zarar vermediğini söyledi. Ancak Çinli sosyal medya kullanıcıları bu karara tepki gösterdi. Bir Weibo kullanıcısı, “Bu, doğal düzeni ve turistleri saygısızca bir davranış,” diye yazdı. Bir başka kullanıcı ise “Artık nasıl en büyük şelale olarak adlandırılabilir,” dedi.

Çin, ünlü şelaleleri artırmak için yapay önlemler kullanmasıyla biliniyor. Güneybatı Guizhou eyaletindeki Huangguoshu Şelalesi, 2004 yılında inşa edilen bir barajdan yönlendirilen suyla sürekli akışı sağlanarak desteklenmiştir. O dönemde, eyalet barajın inşasını övmüş ve “Huangguoshu Şelalesi’nin kuruma tarihine son verdiklerini” belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir