Gaziosmanpaşa’da oyların yeniden sayılmasına CHP engeli… Sayımı yapacak kurullar da yok!

  • HABER7

Türkiye’nin yerel idaresini 5 yıl boyunca yönetecek kadroların belirlendiği seçim süreci devam ediyor. İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde kılpayı farkla neticelenen seçimde oyların yeniden sayılması kararı üzerine yaşanan heyecan, CHP ve bürokratların tavrı nedeniyle gerginliğe dönüşmüş durumda.

Toplamda 1030 sandığın kurulduğu Gaziosmanpaşa ilçesinde 274 bin 897 seçmen oy kullanmış ve oyların 266 bin 101’i geçerli sayılmıştı. 8 bin 796 oyun geçersiz sayıldığı ilçede küçük farkla seçimi CHP kazanmıştı.

CHP’nin adayı Hakan Bahçetepe yüzde 40,45 oranla 107 bin 636 oy alırken, AK Parti’nin adayı ve mevcut belediye başkanı Hasan Tahsin Usta %40,12 oranla 106 bin 757 oy almıştı.

Aradaki fark 879 olarak kayıtlara geçti.


CHP SAYDIRMAMAK İÇİN DİRENİYOR

Geçersiz oy sayısının 8 bini aştığı ilçede hem oyların yeniden sayılması hem de geçersiz kabul edilen oyların gözden geçirilmesine ilişkin AK Parti’nin başvurusu kabul edilmişti. 1,2 ve 3. ilçe seçim kurulunun kararıyla oyların 3 Nisan Çarşamba günü yeniden sayılmasına karar verildi.

Bugün saat 10.00 itibarıyla AK Parti ve CHP’den 50’şer vazifeli ve İl Seçim Kurulu görevlileri huzurunda, oyların yeniden sayımına başlandı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilecek yeniden sayım işlemini engellemek için CHP’liler büyük gayret sarf etti.

CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay ve beraberindeki grup, sayıma başlanmaması için direndi.

Oy sayımı için YSK’dan ayrıca bir karar gelmesi gerektiğini söyleyen CHP’li grup, sayımı engellemeye çalıştı.

AK Partililer, yetkili kurulların kararı verdiğini ve sayımın önünde bir engel olmadığını vurgulayarak sayımın mahkeme tarafından kararlaştırılan saatte başlanılması gerektiğini söyledi.

KURULLAR SAYIMA GELMİYOR

Oy sayımı için Gaziosmanpaşa 1, 2 ve 3. İlçe Seçim Kurulunun görev başına gelmesi gerekiyordu.

3. İlçe Seçim Kurulu belirlendiği saatte oy sayım için geldi. Fakat 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Fatih Kurt ve 2. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Naciye Alev Polat Özder tam 5 saattir sayım işlemi için vazife başına gelmedi.

Toplamda 1030 sandığın olduğu Gaziosmanpaşa’da CHP’nin engelleme girişimi ve sadece 3 numaralı kurulda sayım yapılması dolayısıyla sürecin ağır ilerlediği belirtiliyor. 5 saatte sadece 10 sandığın sayımı tamamlanabildi.

O HAKİMLERE ÇAĞRI: GÖREVİNİZİN BAŞINA GELİN

CHP’nin oy saydırmama tutumu ve iki ilçe seçim kurulunun sayıma gelmemesiyle ilgili açıklamada bulunan AK Parti İstanbul Milletvekili Adem Yıldırım, “Mahkeme kararının uygulanmaması için hakime baskı yapıyorlar. CHP’li milletvekilleri neden sayımı durdurmaya çalışıyorlar, hakime baskı yapıyorlar anlamakta zorlanıyorum” dedi.

1 ve 2’inci ilçe seçim kurulu başkanlarına seslenen Adem Yıldırım, “Kendi verdiğiniz karara uymanız için hangi davetiye ile getirmeniz lazım? Verdiğiniz karara uyun, siz buranın hakimisiniz.” ifadesini kullandı.

CHP’LİLER TAŞKINLIK ÇIKARDI

Yeniden oy sayımı devam ederken, spor salonu dışında bekleyen ve sloganlar atarak etraftaki AK Partililere sataşan CHP’liler taşkınlık çıkardı. Kavgaya sebep olan CHP’lileri polis engelledi.

Çevik Kuvvet ekipleri tartışma sonrasında kurul önünde güvenlik önlemlerini artırdı.

İşte o görüntüler:

KAYNAK: HABER7 VE AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir